روانشناسی و موفقیت

احساس خوشبختی | چگونه احساس خوشبختی کنیم؟

احساس خوشبختی | چگونه احساس خوشبختی کنیم؟

احساس خوشبختی برای هر شخصی معنای متفاوتی دارد، مثلاً ممکن است برای شما در آرامش و بودن کنار شخصی باشد یا داشتن گروهی از دوستان امن که بدون قید و شرط شما را قبول می‌کنند. یا حتی آزادی برای تحقق عمیق‌ترین آرزوهایتان.

“می توان به خوشبختی به عنوان یک تیجه فکر کرد، اما در حقیقت خوشبختی یک محرک است.”

صرف نظر از اینکه احساس خوشبختی واقعی چیست، رسیدن به یک زندگی شادتر و رضایت بیشتر در زندگی یک انتخاب است. انتخابی ساده که با تغییر در عادت‌های روزانه، رسیدن به احساس خوشبختی ممکن می­شود. عادت‌ها مهم هستند.

اگر تا به حال سعی کرده‌اید یک عادت بد را ترک کنید، به خوبی می‌دانید که آن‌ها چطور ساخته‌شده‌اند.در مورد عادت‌های خوب هم همین‌طور آن‌ها عمیقاً در زندگی شما ریشه دوانده‌اند. پس چرا عادت‌های مثبت را بخشی از برنامه روزانه خود نکنید؟

در اینجا نگاهی به برخی از عادات روزانه که می‌تواند به شما در رسیدن به حس خوشبختی کمک کند، می­اندازیم. فقط به یاد داشته باشید که رسیدن به حس خوشبختی در تمام افراد متفاوت است و مسیر آن‌ها با هم فرق دارد

نکته: اگر برخی از این عادت‌ها در شما استرس ایجاد می‌کند یا با سبک زندگی شما سازگار نیستند، آن‌ها را رها کنید. با گذشت زمان متوجه خواهید شد که چه چیزی برای شما مفید و چه کاری برای شما مفید نیست.

احساس خوشبختی با عادت‌های روزمره

1. لبخند بزنید

وقتی خوشحال هستید تمایل دارید لبخند بزنید؛ اما در واقع لبخند یک خیابان دو طرفه است. ما لبخند می‌زنیم چرا که خوشحال هستیم و لبخند زدن باعث ترشح دوپامین در مغز می‌شود که باعث رسیدن به حس خوشبختی در ما می‌شود.

این بدان معنا نیست که شما مجبورید همیشه با لبخندی ساختگی که روی صورتتان گچ گرفته شده دور بزنید؛ اما دفعه بعدی که کمبود انرژی داشتید، لبخند بزنید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. یا سعی کنید هر روز صبح را با لبخند زدن به خود در آینه شروع کنید.

2. ورزش کنید

ورزش فقط برای بدن شما نیست. ورزش منظم می‌تواند ضمن افزایش عزت نفس و رسیدن به حس خوشبختی به کاهش استرس، احساس اضطراب و علائم افسردگی کمک کند. حتی فعالیت بدنی کم هم می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کنند.

 • هر شب بعد از شام در اطراف خانه قدم بزنید.
 • در یک کلاس یوگا یا تای چی مبتدی ثبت نام کنید.
 • روز خود را با 5 دقیقه کشش شروع کنید.
 • هر فعالیت سرگرم کننده‌ای را از آن لذت می‌برید یا فعالیت‌هایی که همیشه می‌خواستید امتحان کنید، مانند رقص، گلف و …احساس خوشبختی - ورزش کنید

3. به میزان کافی بخوابید

هر قدر جامعه مدرن ما را به سمت خواب کم می‌برد اما می‌دانیم که خواب کافی برای سلامتی حیاتی است و عملکرد مغز را قابل اعتماد تر می‌کند.

بزرگ‌سالان هر شب حدود 7 یا 8 ساعت خواب نیاز دارند. اگر می‌بینید که در طول روز با تمایلتان به چرت زدن مبارزه می‌کنید یا به‌طورکلی احساس می‌کنید در حسی مبهم هستید، بدنتان با شما حرف می‌زند «به استراحت بیشتری نیاز دارد.»

تکنیک‌های عملی برای خواب بهتر

 • بنویسید هر شب چند ساعت می‌خوابید و چقدر احساس آرامش و بالطبع احساس خوشبختی دارید.
 • به رختخواب بروید و هر روز در یک زمان مشخص از خواب بیدار شوید.
 • ساعت قبل از خواب را به عنوان زمان ساکت رزرو کنید. غسل کنید، کتاب بخوانید، یا یک فعالیت آرامش دهنده داشته باشید. از خوردن و آشامیدن زیاد پرهیز کنید.
 • اتاق خواب خود را تاریک، خنک و ساکت نگه دارید.
 • روی یک تختخواب عالی سرمایه‌گذاری کنید.
 • اگر مجبور به چرت زدن در طول روز هستید، سعی کنید آن را محدود به 20 دقیقه کنید.
 • اگر مشکل خوابتان همیشگی است، با پزشک خود صحبت کنید. شما ممکن است یکی از اختلالات خواب را داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

4- با تمرکز غذا بخورید

می‌دانید که انتخاب مواد غذایی بر سلامت جسم شما تأثیر دارد؛ اما برخی از غذاها می‌توانند وضعیت روحی شما را تحت تأثیر قرار دهند. مثلاً: کربوهیدرات باعث آزاد شدن سروتونین، هورمون «احساس خوشبختی» است. از طرفی غذاهای فرآوری شده یا سرخ شده عمیقاً احساس ضعف در شما ایجاد می‌کنند. حذف وعده‌های غذایی نیز همین‌طور. پس با انتخاب هر روز یک غذای بهتر شروع کنید.

احساس خوشبختی | چگونه احساس خوشبختی کنیم؟- غذا بخوریم5. سپاسگزار باشید تا احساس خوشبختی کنید

سپاسگزار بودن در کنار مزایای دیگر می‌تواند روحیه شما را تقویت کند. مطالعات نشان داد که تمرین قدرشناسی می‌تواند تأثیر مهمی در امید و رسیدن به احساس خوشبختی داشته باشد. هر روز را با تأیید چیزی که قدردان آن هستید شروع کنید. این کار را می‌توانید در حالی که مسواک می‌زنید یا منتظر خاموش شدن الارم بیدار باش هستید انجام دهید.

در طول روز سعی کنید مراقب چیزهای باشید که به شما حس خوب می‌دهند. آن‌ها می‌توانند چیزهای بزرگ، مانند دانستن اینکه شخصی شما را دوست دارد یا ارتقا-کاری باشد. یا چیزهای کوچکی، مانند یک همکار که یک فنجان قهوه به شما پیشنهاد داده یا همسایه‌ای که برای شما دست تکان داد. یا شاید حتی فقط گرمای خورشید روی پوست تان باشد.

6. احساس خوشبختی با مهربان بودن

تحقیقات نشان می‌دهد مهربانی در احساس خوشبختی بیشتر به شما کمک می‌کند. تعارف صمیمانه مانند تعریف از ظاهر کسی یک روش سریع و آسان برای روشن کردن روز کسی است و در عین حال به حس خوشبختی خودتان هم روح می‌دهید.

7. نفس عمیق بکشید

هر کسی در طول روز با تنش‌هایی مواجهه می‌شود که احساس گرفتگی در قفسه سینه را برایتان به همراه دارد. یک نفس عمیق و طولانی بکشید تا خود را آرام کنید. تمرینات تنفس عمیق می‌تواند به کاهش استرس شما کمک کند.

8. لحظه‌های ناخوشایند را تصدیق کنید

نگرش مثبت به‌طورکلی چیز خوبی است، اما اتفاقات بد برای همه رخ می‌دهد؛ و فقط بخشی از زندگی هستند. اگر اخبار ناخوشایندی دریافت کردید، اشتباهی مرتکب شدید، یا فقط احساس کردید که سرحال نیستید، سعی نکنید وانمود کنید که خوشحال هستید. احساس ناراحتی را بپذیرید و اجازه دهید آن لحظه را تجربه کنید. سپس، تمرکز خود را به سمت آنچه از آن حس دریافت می‌کنید و بهبودی آن تغییر دهید. ممکن است تنفس عمیق، یک پیاده‌روی طولانی، یا صحبت با یک دوست باشد.

بگذار لحظه بگذرد و مراقب خودت باش. به یاد داشته باشید، هیچ‌کس همیشه خوشحال نیست.

9. برای احساس خوشبختی ، دفترچه یادداشت داشته باشید

نوشتن روش خوبی برای سازمان‌دهی افکار، تجزیه و تحلیل احساسات و برنامه‌ریزی است؛ و نیازی نیست که نابغه ادبی باشید. نوشتن می‌تواند به سادگی یادداشت کردن چند فکر قبل از خواب باشد. اگر نوشتن برخی موارد باعث عصبی شدن شما می‌شود، پس از پایان کار می‌توانید همیشه آن کاغذ را پاره کنید. این روند مهم است.

10. روبه‌رو شدن با مسائل استرس‌زا

زندگی پر از عوامل استرس‌زا است و اجتناب از همه آن‌ها غیرممکن است. مک گونیگال، روانشناس استنفورد می‌گوید که استرس همیشه مضر نیست و حتی می‌توانیم نگرش خود را در مورد استرس تغییر دهیم.

در مقابل عوامل استرس زایی که نمی‌توانید از آن‌ها اجتناب کنید، به خود یادآوری کنید که همه استرس دارند – دلیلی ندارد که فکر کنید همه مشکلات به شما بستگی دارد. به احتمال زیاد، شما قوی‌تر از تصور خود هستید.

به جای اینکه به خودتان فشار بیاورید، سعی کنید به طور مستقیم با استرس مقابله کنید. این ممکن است به معنای شروع یک مکالمه ناراحت کننده یا انجام کارهای اضافی باشد، اما هرچه زودتر با آن کنار بیایید.

سخن نهایی

احساس خوشبختی یک احساس درونی است. گاهی لحظاتی در زندگی‌مان پیش می‌آید که حس خوبی نسبت به خودمان یا زندگی‌مان نداریم؛ و آن‌قدر در ذهنمان نسبت به خودمان سخت گیر می‌شویم که حس می‌کنیم فاصله زیادی تا خوشبختی داریم؛ اما خبر خوش این است که احساس خوشبختی یک حس ساختنی است؛ یعنی برای رسیدن به حس خوشبختی و خوشحالی باید تلاش کنید. بهتر است عادت‌هایی که با داشتن آن‌ها می‌توانیم احساس خوشبختی و رضایت را درونی کنیم را تمرین کنیم. یادتان باشد عادت‌ها به مرور شکل می‌گیرند پس شکیبا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *