روانشناسی و موفقیت

زیبا صحبت کردن | چگونه زیبا و جذاب صحبت کنیم؟

چگونه زیبا صحبت کنیم؟

زیبا حرف زدن به معنی پیچیده صحبت کردن نیست. ناز و کرشمه در صحبت، صدایی با تن خیلی پایین یا صدایی با تن بالا، خشک صحبت کردن، استفاده از کلماتی نظیر عزیزم و مواردی از این قبیل، هیچکدام نه‌تنها در داشتن بیانی زیبا تاثیر گذار نخواهند بود؛ بلکه حس بدی را نیز به شنونده منتقل می‌کند.

زیبایی در کلام، تاثیر بسزایی برای ایجاد روابط بیشتر دارد؛ به‌خصوص اگر در قسمت‌های شمالی شهر زندگی می‌کنید، خواهید دید که حتی تاثیر کلمات با تاثیر پول زیاد، برابری می‌کند.

اهمیت زیبا صحبت کردن بود که بر آن شدیم، مقاله‌ای در این راستا تهیه کنیم. در این مقاله رسا صحبت کردن را یاد می‌گیرید و با تمرین‌های خاص، به آهنگ صدای خود تسلط پیدا می‌کنید. بدین ترتیب پیشنهاد می‌دهیم تمام نکات ریز و درشت این مطلب را به خاطر بسپارید.

برای زیبا صحبت کردن، صدای رسا داشته باشید

زمانی صدای شما رساست که امکان کنترل حجم صدای خود را داشته باشید؛ بنابراین خیلی آهسته صحبت کردن زیبا نیست و خیلی بلند حرف زدن نیز آزاردهنده است.

در صدای رسا آهنگ‌هایی نظیر «اِمممم»، «آاااااا» یا «اِاااا» جایی ندارد. زمانی کلام تاثیرگذار است که آهنگ صدای خود را با توجه به موقعیت خود تغییر دهید. اگر می‌خواهید شما فردی تاثیرگذار در مذاکره باشید، صدای رسا را تمرین کنید.

 

برای زیبا صحبت کردن عجله نکنید

مطمئن باشید که دیگران به اندازه‌ای وقت دارند که به صحبت‌های شما گوش دهند؛ از‌این‌رو شمرده صحبت کنید. هنگامی که کلمات را شمرده بیان کرده و بین جملات خود مکثی کوتاه می‌کنید، در ناخودآگاه مخاطب کلام شما ارزشمند جلوه می‌کند. درحقیقت شما با شمرده صحبت کردن، ذهن او را با گفته‌های خود درگیر کرده‌اید. درنهایت پیشنهاد می‌دهیم در هر دقیقه ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه صحبت کنید و در حین ادا کردن کلمات از شمردگی بیان خود لذت ببرید.

چگونه زیبا صحبت کنیم؟برای زیبا صحبت کردن کلمات را واضح ادا کنید

نقش تلفظ کلمات را در زیبا صحبت کردن دست‌کم نگیرید. کلمات را واضح ادا کنید و از آوردن کلمات شکسته تا جای ممکن بپرهیزید. بعضی از افراد به دلیل لهجه، کلمات را درست ادا نمی‌کنند؛ از‌این‌رو ممکن است هنگام حرف زدن اعتماد‌به‌نفس کافی نداشته باشند. بدین‌ترتیب بهتر است برای بیان تاثیر‌گذار‌تر روی لهجه خود نیز کار کنید.

اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید

گاهی خوب صحبت نکردن ناشی از کمبود اعتمادبه‌نفس است. اعتماد‌به‌نفس هر شخصی از احساسات درونی او نشات می‌گیرد. یکی از اصولی‌ترین راه‌های افزایش اعتمادبه‌نفس، نوشتن ویژگی‌های مثبت رفتاری و البته درونی است. به خود نگاه کنید و نقاط مثبت خود را کشف کنید، سپس آنها را روی کاغذ بیاورید و سپس سعی کنید نقاط مثبت‌تان را پر‌رنگ‌تر کنید.

در کنار شناخت ویژگی‌های مثبت از بعد منفی خود نیز قافل نشوید. ابتدا آنها بشناسید و وجود ویژگی‌های بدتان را انکار نکنید. درواقع بعد از کنار آمدن با ویژگی‌های بد است که راه مقابله با آنها کشف می‌شود و درنهایت زیبا حرف زدن اتفاق می‌افتد.

زبان بدن خود را بشناسید

علاوه بر زبانی که با آن صحبت می‌کنیم، زبانی به نام زبان بدن نیز وجود دارد. زبان بدن مفاهیمی را بیان می‌کند که زبان اصلی از گفتن آن عاجز است. احساسی که زبان بدن بیان می‌کند، بسیار قابل درک‌تر از بیان احساس زبان سر است.

اینگونه برای‌تان بگوییم؛ هنگامی که زبان بدن با زبان سر هماهنگ می‌شود، تاثیر کلام بسیار عمیق‌تر خواهد بود. همچنین اگر بدن شما استرس، عدم تمرکز یا هر حس منفی را نشان دهد، اما کلام شما شیوا و رسا باشد، قطعا نتیجه سخنرانی به نفع شما نخواهد بود؛ از‌این‌رو با کنترل زبان بدن خود، زیبا صحبت کردن را بیاموزید.

 

کتاب بخوانید

کتاب خواندن، علاوه‌بر تاثیر فوق‌العاده‌ای که روی دانش افراد دارد، دامنه لغات آنها را نیز افزایش می‌دهد. بهتر است تاثیر کتاب‌خوانی را از دیدی نو بررسی کنیم. هنگامی که دانش شما افزایش پیدا می‌کند، شما اعتماد‌به‌نفس بیشتری دریافت می‌کنید و تسلط شما روی درک مطالب گوناگون بیشتر می‌شود. در کنار این ویژگی شاهد افزایش بی‌نظیر دامنه لغات خود خواهید بود؛ از‌این‌رو برقراری روابطه اجتماعی و کاری برای شما ساده‌تر از نوشیدن لیوانی آب است؛ چراکه اکنون زیبا حرف زدن را آموخته‌اید.

چگونه زیبا صحبت کنیم؟ - کتاب بخوانیمزیبا صحبت کردن را تمرین کنید

اگر بیان‌تان زیباست، حتما نیاز به زیباتر شدن دارد که این مقاله را دنبال کرده‌اید و اگر بیان ضعیفی دارید، با انجام تمرین‌های زیر، شیواترین بیان را برای خود به ارمغان بیاورید. زیبا صحبت کردن را به شیوه هایی که در ادامه می‌آید، تمرین کنید.

برای زیبا حرف زدن صدای خود را ضبط کنید

اگر صدای ضبط‌شده خود را دوست ندارید، گوشه خلوتی بروید و در آنجا بارها و بارها جمله موردنظر خود را تکرار کنید و گوش دهید. دقیقا به همان قسمت از صدا که شما را بیشتر آزار می‌دهد، بیشتر گوش کنید.

گوش دادن به صدای ضبط‌شده باعث می‌شود شما ایراد صدای خود را کشف کنید. اکنون بعد از کشف ایراد درصدد بهتر ادا کردن کلمات برآیید. با تکرار این تمرین به‌زودی شاهد تاثیر شگفت‌انگیز بیان خود خواهید بود.

لبخند را هنگام صحبت کردن تمرین کنید

زیبا صحبت کردن آن‌قدرها هم کار آسانی نیست. اگر بود، همه برای خود سخنوری ماهر می‌شدند. اگر هدف بزرگی دارید، باید در راستای اهداف خود تلاش کنید. از رو‌به‌رو شدن با ایرادهای بزرگ نترسید و آنها را کشف کنید؛ درنهایت نیز درصدد ترمیم عادت‌های بد برآیید.

رو‌به‌روی خود آینه‌ای قدی قرار دهید و هنگام صحبت کردن، لبخند زدن را تمرین کنید. چندین بار در روز با چهره خندان خود جلوی آینه بنشینید و کلمات جدید را بیان کنید. به اندازه‌ای این کار را تکرار کنید که خود تحت تاثیر حرف زدنتان قرار بگیرید و از زیبا حرف زدن خود لذت ببرید.

حرف زدن جلوی آینه به بهتر شدن زبان بدن شما نیز کمک می‌کند؛ از‌این‌رو با کمک آینه زبان بدن خود را با زبان سر خود همسو کنید.

 

تاثیر مربی صدا بی‌نظیر است

اگر کنفرانسی مهم دارید یا به جلسه‌ای مهم باید بروید اما با بازی کلمات و سخنوری کردن آشنا نیستید، علاوه‌بر انجام تمرین‌های گفته‌شده، از مربی‌های حرفه‌ای صدا کمک بگیرید. مربی صدا، آهنگ صدای شما را تربیت می‌کند، به گونه‌ای که در تمام مذاکره‌ها تمام توجه‌ها را به خود جلب می‌کنید و مذاکره را به نفع خود پیش می‌برید.

در آخر

اکنون وقت آن رسیده که از آموخته‌های خود برای زیبا صحبت کردن بهره ببرید. بیان رسا کار عجیبی نیست و با کمی تمرین به دست خواهد آمد. زیبا و به جا صحبت کردن، کلید اصلی تاثیر گذاری افراد بانفوذ است از این رو اگر شیفته بیان و زیبا حرف زدن افراد برجسته شده‌اید، باور داشته باشید که شما نیز با کمی تمرین به آن خواهید رسید.

بهتر است گفته‌های این مقاله را به خاطر خود بسپارید و از دانش ما درصدد بهتر شدن روابط کاری و اجتماعی خود استفاده کنید. به امید داشتن شیوایی کلام شما بود که این مقاله نوشته شد؛ از‌این‌رو از نکات ما نهایت بهره را ببرید.

شما می‌توانید با مطالعه مقاله روش های جذابیت در خانم ها، علاوه بر زیبا صحبت کردن، از دیگر اصول جذابیت برخوردار شوید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *